ACM

Programátorská ACM sútaž na FEI STU, október 2000 - Pravidlá sútaže

Zloženie tímov

Každý tím sa skladá z jednoho, až troch sútažiacich, pricom maximálne jeden z clenov tímu môže byt graduovaný (t.j. maximálne jeden môže byt študentom inžinierskeho štúdia).

Každý tím môže mat svojho náhradníka - clena, ktorý môže nahradit jednoho clena v prípade, že sa nechce, alebo nemôže zúcastnit sútaže.

Priebeh sútaže

Sútažiacim je predložených 6-10 príkladov (v prípravnom kole môže byt aj menej), na ktoré dostanú celkom 5 hodín csu (opät v prípravnom kole to môže byt menej). V maximálne miere budú príklady také, aby nezáležalo na konkrétnych znalostiach jednotlivých aplikacných oblastí, ani na detailných znalostiach programovacieho jazyka.

Každý tím bude mat k dispozícii jeden pocítac, pricom všetky tímy dostanú približne rovnaké prostriedky. Sútažiaci budú mat prístup k dvom programovacím jazykom: C a Pascal. Každé riešenie môže byt v lubovolnom jazyku nezávisle na použitý jazyk v predchádzajúcich riešeniach.

Za riešenie je považovaný len samostatný program, ktorý nesmie závisiet na prítomnosti externých dátových súborov, ani nesmie žiadne také súbory vytvárat.

Hodnotenie sútažiacich

Ked tím vytvorí program, o ktorom si myslí, že je správny, odošle ich rozhodcom na posúdenie. Každý taký pokus je bud prijatý ako vyhovujúci, alebo odmietnutý. Tímu je oznámené vyrozumenie o výsledku pokusu. Toto vyrozumenie má vždy podobu práve jednej z nasl. správ: Ak tím odovzdá na testovanie urcitú úlohu, nesmie túto úlohu dat znova testovat, kým sa nedozvie výsledok. Výnimkou je záver sútaže - posledné hodnotenie, kedy sútažiaci môžu odovzdat viac riešení úloh, ale musia na to rozhodcov upozornit.

Otázky

Pokial majú sútažiaci problém s porozumením zadania, alebo so systémom, môžu sa opýtat organizátorov. Pokial rozhodcovia uznajú, že nejasnost v zadaní skutocne existuje, upozornia všetky tímy. Otázky týkajúce sa zadania musia byt formulované tak, aby rozhodcovia mohli odpovedat jednou z troch odpovedí: ÁNO, NIE, BEZ KOMENTÁRA.

Výsledné hodnotenie

Pre každú úlohu sa stanovuje cas, ktorý je súctom trestného casu a casu od zaciatku sútaže do odovzdania správneho riešenia. Za každé neúspešné testovanie sa trestný cas zvyšuje o 20 minút. Celkový cas tímu je súcet casov za správne vyriešené úlohy.

Poradie tímu sa urcuje na základe poctu správne vyriešených úloh. V prípade rovnosti tohto poctu rozhoduje celkový cas tímu (cím menší, tým lepšie).