CONFERENCE ORGANISATION

General Chair:

Ludovit Molnar, Rector of the Slovak University of Technology in Bratislava, Slovakia

Program Committee Co-Chairs:

Yannis Manolopoulos, Department of Informatics, Aristotle University of Thessaloniki, Greece, manolopo@delab.csd.auth.gr
Pavol Navrat, Slovak University of Technology in Bratislava, Slovakia, navrat@elf.stuba.sk

Program Committee:
Leopoldo Bertossi
Maria Bielikova
Omran A. Bukhres
Albertas Caplinskas
Wojciech Cellary
Bogdan Czejdo
Marjan Druzovec
Johann Eder
Heinz Frank
Remigijus Gustas
Tomas Hruska
Leonid Kalinichenko
Wolfgang Klas
Matthias Klusch
Mikhail Kogalovsky
Karol Matiasko
Mihhail Matskin
Tomaz Mohoric
Tadeusz Morzy
Nikolay Nikitchenko
Boris Novikov
Maria Orlowska
Euthimios Panagos
Oscar Pastor
Guenther Pernul
Jaroslav Pokorny
Henrikas Pranevichius
Colette Rolland
George Samaras
Klaus-Dieter Schewe
Joachim W. Schmidt
Timothy K. Shih
Myra Spiliopoulou
Julius Stuller
Bernhard Thalheim
Aphrodite Tsalgatidou
Vladimir Vojtek
Gottfried Vossen
Benkt Wangler
Tatjana Welzer
Viacheslav Wolfengagen
Vladimir Zadorozhny
Alexander Zamulin
Organising Committee Chair:

Maria Bielikova, Slovak University of Technology (Slovakia), bielikova@dcs.elf.stuba.sk

Organising Committee:

Peter Dolog, Slovak University of Technology (Slovakia),
Miroslav Galbavy, Slovak University of Technology (Slovakia),
Maria Hricova, Slovak University of Technology (Slovakia),
Tibor Krajcovic, Slovak University of Technology (Slovakia),
Pavol Navrat, Slovak University of Technology (Slovakia),
Gabriela Polcicova, Slovak University of Technology (Slovakia),
Maria Smolarova, Slovak University of Technology (Slovakia),
Branislav Steinmuller, Slovak University of Technology (Slovakia),

ADBIS Steering Committee Chair:

Leonid Kalinichenko, Russian Academy of Science (Russia), leonidk@synth.ipi.ac.ru

ADBIS Steering Committee:
Andras Benczur (Hungary)
Radu Bercaru (Romania)
Albertas Caplinskas (Lithuania)
Johann Eder (Austria)
Janis Eiduks (Latvia)
Hele-Mai Haav (Estonia)
Mirjana Ivanovic (Yugoslavia)
Mikhail Kogalovsky (Russia)
Yannis Manolopoulos (Greece)
Rainer Manthey (Germany)
Tadeusz Morzy (Poland)
Pavol Navrat (Slovakia)
Boris Novikov (Russia)
Jaroslav Pokorny (Czech Republic)
Boris Rachev (Bulgaria)
Anatoly Stogny (Ukraine)
Tatjana Welzer (Slovenia)
Viacheslav Wolfengagen (Russia)