Zbierka esejí 2012
Home Home EN
"extrémne programovanie"
Fornádeľ Michal

Abstrakt. Párové programovanie ako súčasť extrémneho programovania je založené na aktívnej spolupráci dvoch programátorov pracujúcich na rovnakej úlohe bok po boku. Z pohľadu zvýšenia efektivity a kvality je nesmierne dôležité identifikovať spoločne vykonávané aktivity a neprogramovať v páre po celú dobu. Odlišné charakterové vlastnosti, schopnosti dvojice a takisto aj typ projektu výrazne vplývajú na to, či je párové programovanie vhodnou technikou pre použitie. Výhody párového programovania sú z teoretického hľadiska veľmi prínosné pre členov vývojového tímu ako aj pre manažérov, ktorí šetria finančnými prostriedkami a kvalitatívne zvyšujú úroveň projektu. Prax však ukázala, že množstvo programátorov má s touto technikou viac negatívne ako pozitívne skúseností spojené najmä s ťažkosťami ohľadom časovej synchronizácie dvojice ľudí, vzájomným neporozumením, vnútorným nepokojom, pocitom neustálej kontroly a stratou koncentrácie. Párové programovanie je vhodné najmä v rámci aktivít, ktoré vyžadujú diskusiu a rôzne pohľady na ich prípadne riešenie. Ostatné aktivity môžu z pohľadu vzájomného pôsobenia dvojice programátorov so sebou prinášať viacero nevýhod.


Kocian Róbert

Abstrakt. Stále viac a viac rastú nároky na rýchlejší vývoj a kvalitu softvéru s čoho vyplýva že, pre samotných programátorov je to čim ďalej tým náročnejšie. Vyvíjať kvalitnú a komplexnú aplikáciu s neustále rastúcimi nárokmi na jej vývoj je v tejto stále rýchlejšej dobe extrémne ťažká úloha, a preto si táto situácia vyžaduje použitie extrémnych metód vývoja, ktoré tento problém vo veľkej miere eliminujú a je tak možné vyvíjať kvalitný softvér za čo najkratší čas. Vhodnosť použitia Párového programovania je závislá ako od veľkosti projektu, tak od veľkosti tímu. S toho vyplýva otázka. Je Párové programovanie vhodnou metódou pre menšie tímy, ktoré pracujú na menších projektoch? Ak áno, dá sa uskutočniť párové programovanie v menších tímoch tak, aby sa dosiahlo požadovaných kritérií kladených na projekt?


Račev Marek

Abstrakt. S rozvojom informačných technológií a neustále rastúcim množstvom požiadaviek je čoraz náročnejšie vyvíjať kvalitný softvér. Mnohé programátorské tímy si na zabezpečenie kvality osvojujú agilné metódy vývoja softvéru. V tejto eseji sa zaoberám jednou z kľúčových praktík extrémneho programovania – testami riadeným vývojom. Základným princípom tohto prístupu je písanie automatizovaných testov pred vývojom samotného úžitkového kódu v malých rýchlych iteráciách. Hlavná otázka, ktorú sa snažím v eseji zodpovedať je, či testami riadený vývoj vplýva na kvalitu softvéru v zmysle kvality doručeného softvéru a internej kvality kódu. Špeciálnu pozornosť venujem výhodám a nevýhodám tohto prístupu a vhodnosti jeho použitia v závislosti od typu vyvíjaného projektu.


Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt