Zbierka esejí 2012
Home Home EN
"metóda kritickej cesty"
Horváth Róbert

Abstrakt. Vytváranie plánu a žitie podľa rozvrhu sú pre nás činnosti, ktoré vykonávame každodenne a často krát si to možno ani neuvedomujeme. Tieto procesy majú svoje miesto nie len v bežnom živote, ale aj pri tvorbe softvérových produktov. Pre vytvorenie rozvrhu, ktorý bude slúžiť ako podklad pre ďalšie etapy tvorby produktu máme na výber viacero metód. Zo samotných definícií metód však nemusí byť jasné, ktorá je vhodnejšia vzhľadom na okolnosti nášho projektu. V tejto eseji vám ponúkam svoj pohľad na použitie jednotlivých metód vzhľadom na špecifiká projektu. Opisujem ich hlavné výhody a nedostatky. Taktiež upozorňujem na to, že výber metódy nepredstavuje garanciu zvládnutia vytvorenia kvalitného rozvrhu. V procese plánovania sa ľahko robia chyby, ktoré môžu mať fatálne následky na výsledok projektu, a preto esej identifikuje najčastejšie chyby, ktorých by si manažéri plánovania mali byť vedomí a mali by sa im vyhýbať.


Mihalik Matej

Abstrakt. Metóda kritickej cesty je v súčastnosti veľmi rozšírenou a populárnou metódou používanou pri plánovaní nielen softvérových projektov. Čitateľ, ktorý však nemá dokonalý prehľad v oblasti plánovania projektov často nemusí vedieť, ktorú metódu plánovnaia si pre svoj projekt zvoliť. A práve pre takýchto čitateľov je táto esej určená, nakoľko sa bližšie pozrieme na metódu kritickej cesty a jej využitie v praxi a pokúsime sa odpovedať na otázky, prečo by sme mali zvážiť použitie tejto metódy, a kedy je to pre nás skutočne výhodné, a kedy naopak menej. Opíšeme si rôzne jej vlastnosti a následne zhrnieme a porovnáme výhody či nevýhody ktoré nám táto metóda plánovania ponúka. Nakoniec rozoberieme vhodnosť využitia tejto metódy pre rôzne druhy projektov z hľadiska veľkosti a zvoleného vývojového modela projektu.


Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt