Analýza problému a zhodnotenie finančnych aspektov

Pred začatím úvah o nasadzovaní ZS pre riešenie daného problému je potrebné ujasniť si základné otázky, od ktorých v mnohom závisí ďalší proces vývoja ZS:

Definícia potrieb:

Štúdia realizovateľnosti systému: Zhromaždenie požiadaviek na vytváranú aplikáciu: Analýza požiadaviek na vytváranú aplikáciu: Cieľom etapy analýzy problému je najmä rozpoznať aký problém treba riešiť a aké sú požiadavky zo strany odberateľa vytváranej aplikácie na podmienky nasadenia aplikácie ZS. Na základe týchto údajov potom treba rozhodnúť, či je vhodné a možné použiť technológiu ZS pre riešenie daného problému. Výber "zlého" problému vyplývajúceho z podcenenia schopností technológie ZS môže viesť k neúspechu celého projektu. Výsledkom týchto prác by mala byť reálna štúdia o možnosti nasadenia ZS pre riešenie daného problému, v ktorej by mali byť zdôraznené reálne možnosti nasadenia ZS a porovnanie výhod tohoto nasadenia s možným nasadením iných technológií spracovania informácií. Rovnako by táto štúdia mala obsahovať prehľad aplikácií ZS pre riešenie podobných problémov s prehľadom dosiahnutých výsledkov. Tento podklad by mal slúžiť zadávateľovi problému pre výber technológie, ktorou sa rozhodne daný problém riešiť.

Predbežný rozpočet projektu (tzn. zhodnotenie finančných aspektov projektu) je veľmi dôležitou časťou analýzy problému. Prezentovaný rozpočet by mal obsahovať približný odhad nákladov spojených s prípravou prác (softvér, hardvér, zácvik, licencie, dokumentácia, konzultácie) a s vlastnými prácami na aplikácii (čas experta, znalostný inžinier, programovanie/ plnenie BZ, zácvik používateľov, testovanie/ overovanie, vyhodnocovanie, údržba, prevádzka). Stanovenie rozpočtu je veľmi dôležité i pri výbere spôsobu riešenia problému. Podľa prameňov v (Liebowitz,1991) sa náklady spojené s vývojom aplikácie stredného rozsahu (asi 300 pravidiel) môžu pohybovať v rozmedzí $250.000 až $500.000. Rovnako by súčasťou dokumentu o rozpočte projektu mal byť i odhad predpokladaných prínosov nasadenia aplikácie pre danú organizáciu, či už ekonomicky vyčísliteľných (priame zisky, úspora času, produktivita, zníženie strát, atď), ale aj nevyčísliteľných (zvýšenie prestíže a konkurencieschopnosti podniku atď.). Tento dokument spolu a analýzou možností nasadenia ZS by mal slúžiť ako základný podklad pre následné rozhodovanie o podpísaní zmluvy zo strany zadávateľa problému.

Okrem uvedených dokumentov je vhodné, ak je etapa identifikácie problému ukončená prvotnou špecifikáciu vytváranej aplikácie v rozsahu 3-5 strán. Táto špecifikácia by mala obsahovať nasledovné informácie:


Last update by Mária Bieliková on