Universální modelování a jeho vliv na tvorbu IS

Zdenko Staníček

Masarykova universita, Fakulta informatiky
Botanická 68a, 60200 Brno
stanicek@fi.muni.cz
SHINE studio s.r.o.
Minská 52, 616 00 Brno
sta@shine.cz, http://www.shine.cz

Abstrakt. Motivací pro universální modelování je tzv. strategický proces, tj. proces spočívající ve strategické analýze možností, výběru strategických cílů a cesty k nim a implementaci takto zvolené strategie. Konkrétně se zabýváme strategickým procesem zavádění IS pro podporu business požadavků. Proces je charakterizován mnohostí pohledů, a tedy potřebných modelů, a velkou složitostí vzájemných vazeb mezi modely a často i jejich vnitřními prvky.
Universální modelování vychází z teorie pojmu založené na transparentní intensionální logice a zejména na pojetí konstrukce jako mentální procedury pro identifikaci objektů o kterých potřebujeme vypovídat.
Na tomto základě je předložen konceptuální model univerzálního modelovacího nástroje (UMT) a představena jeho prototypová realizace v rámci mezinárodního projektu STRADIWARE. Zejména je ukázáno, jak lze v jednom modelovacím systému pracovat s objekty na různé úrovni abstrakce a jak lze dynamicky při práci se systémem rozšiřovat jeho pojmový aparát.
V závěru přednášky jsou ukázána omezení panujícího paradigmatu tvorby IS (v dnešních podmínkách turbulentního trhu a tedy překotného rozvoje business požadavků), a je navrženo východisko založené právě na přístupu universálního modelování.

Klíčová slova: strategický proces, business process modelling, modely, modelování, kategorizace, sémantické grafy, operace, objekty vyšších řádů, paradigma tvorby a zavádění IS

Universal Modelling and IS Development

The motivation for universal modelling is the so-called strategic process, i.e. a process which consists in strategic analysis, strategic choice, and strategic implementation. The focus will be namely on strategic process of IS implementation for business requirements satisfaction. Such process is typically "multi-point-of-view" with great complexity of mutual bindings and associations between models involved and their elements at all.
Universal modelling origins in a theory of concepts which is on the other side based on transparent intensional logic (TIL). The notion of construction (being a mental procedure identifying objects we are focused on) is crucial one.
Using this theoretical background a conceptual model of UMT (Universal Modelling Tool) is introduced together with its prototype implementation within STRADIWARE project (international project COPERNICUS 977132). Main results of this implementation are: a possibility to maintain objects of various orders in one system, and a possibility to extend the conceptual apparatus of the system dynamically.
The limits of existing paradigm of IS design and implementation with respect to current turbulent market demands are shown. A solution of this situation based on universal modelling principles is proposed at the end of the lecture.