Gralan: grafová knihovna pro podporu univerzálního modelování

Karel Skoupý, Miroslav Benešovský, Jana Kohoutková a Jaromír Ocelka

Masarykova univerzita v Brně, Ústav výpočetní techniky
Botanická 68a, 602 00 Brno, Česká republika
skoupy@fi.muni.cz, mben@ics.muni.cz, kohoutkova@ics.muni.cz, ocelka@ics.muni.cz

Abstrakt. V článku je formou abstraktních datových typů popsána grafová knihovna Gralan určená pro podporu modelování objektů a jejich vzájemných vztahů, na něž lze klást omezující podmínky (tzv. pravidla konektivity). Na příkladu je ukázáno využití Gralanu při modelování informačních strategií.

Klíčová slova: modelování, grafy, abstraktní datové typy.

Gralan: Graph Library to Support Universal Modelling

The CASSP system was designed to provide environment for the integration of various tools supporting an analyst in the process of information strategy development. The paper briefly describes the architecture of CASSP, and concentrates on the graph library called Gralan, designed to support the modelling of objects and their mutual relationships by means of graphs. The modelling of graphs can be constrained by additional rules (e.g., connectivity rules). The types and functions of Gralan (together with respective axioms and preconditions) are formally described by means of abstract data types. An example demonstrates the use of Gralan in the process of information strategies modelling.