Transformace XML dat: standardy, nástroje, metodika, optimalizace

Tomáš Pitner

Masarykova univerzita v Brně, Fakulta informatiky
Botanická 68a, 602 00 Brno
tomp@fi.muni.cz

Abstrakt. S razantním nástupem XML jako otevřeného a platformově nezávislého standardu pro výměnu dat vyvstává potřeba jednoduchého a efektivního nástroje pro specifikaci transformací XML dat, jež jsou vedle databázového zpracování XML dat klíčovým problémem při reálném použití XML v informačních systémech. Pro specifikaci těchto transformací byla definována řada jazyků, preferujících buďto imperativní nebo častěji deklarativní přístup. Jedním z nejperspektivnějších je jazyk XSLT. V příspěvku ukážeme hlavní způsoby řešení transformací XML dat a srovnáme je z hlediska síly, použitelnosti a efektivity. Uvedeme základní charakteristiku jazyka XSLT a souvisejících nynějších i připravovaných standardů. Hlavní část příspěvku bude poté věnována přehledu nástrojů a zejména pak metodice návrhu, implementace a optimalizace XSLT aplikací na všech úrovních návrhu.

Klíčová slova: transformace XML dat, XSLT, optimalizace XSLT aplikací.

Transformation of XML data: Standards, Tools, Methodology and Optimization

This article outlines the main issues of XML data transformation techniques. It presents several alternative approaches to this task with special attention to XSLT transformation language. It presents the current as well as future XSLT-related standards and tools for XSLT styles development, XSLT transformations and debugging. Furthermore, it provides a short overview of the XSLT application development methodology and shows the main levels of the development and optimization.