Empirický fuzzy systém intuitívnej spätnej väzby

Jaroslav Kostelanský

SES Kredit s.r.o.
Továrenská 210, 935 28 Tlmače
kostelanskyj@kredit.sk

Abstrakt. Táto výskumná práca pojednáva o netradičnom prístupe k vyhľadávaniu informácií v databázach. Použitím techniky spätnej väzby koncový používateľ ohodnocuje vybrané záznamy vo výsledku predchádzajúceho vyhľadávania, kde priradené ohodnotenie vyjadruje mieru ich relevantnosti. Používateľ pritom explicitne nešpecifikuje, aké dátové hodnoty sú pre neho relevantné, a tiež nešpecifikuje odlišnú dôležitosť jednotlivých atribútov. Teda, priradené ohodnotenie záznamu je celkovou mierou relevantnosti a používateľ ho stanovuje intuitívne. Empirický fuzzy systém analyzuje aké záznamy sú predmetom používateľovho záujmu, skonštruuje dotaz, priradí záznamom fuzzy ohodnotenie a utriedený výstup poskytne používateľovi. Systém pritom vychádza z premisy, že dátová podobnosť záznamov determinuje približne rovnaké ohodnotenie záznamov používateľom.

Klíčová slova: fuzzy logika, podobnosť dát, databázový dotaz, spracovanie informácií, vyhľadávanie informácií, spätná väzba.

Empirical Fuzzy System of Intuitive Feedback

This research work deals with an unconventional approach to information retrieval. By using the technique of feedback the end user valuates chosen records in the previous retrieved result, where the assigned valuation represents the measure of their relevance. The user does not explicitly specify what kind of data values are relevant for him and does not specify different importance of individual attributes. Consequently, the assigned record valuation is a comprehensive measure of relevance and the user assesses it intuitively. The empirical fuzzy system analyses what kind of records are an object of user's interest, it designs a query, assigns a fuzzy evaluation to records and presents an ordered output to the user. For all that, the system originates from the premise that data similarity of records determines an approximately identical record valuation by the user.