Akademický informačný systém Prírodovedeckej fakulty UPJŠ

Viera Daňková1, Peter Hámorský1, Peter Kvokačka1, Peter Naď1, Martin Nemček1, Želmíra Vaskyová1, Gabriel Semanišin2 a Roman Soták2

1 Centrum aplikovanej informatiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ
Park Angelinum 9, 041 54 Košice
dankova@kosice.upjs.sk, hamo@kosice.upjs.sk, kvokacka@science.upjs.sk, nad@science.upjs.sk, nemcek@science.upjs.sk, vaskyova@science.upjs.sk
2 Katedra geometrie a algebry Prírodovedeckej fakulty UPJŠ
Jesenná 5, 041 54 Košice
semanisin@science.upjs.sk, sotak@kosice.upjs.sk

Abstrakt. Akademický informačný systém PF UPJŠ je integrovaný informačný systém, ktorý bol na PF UPJŠ vybudovaný v súvislosti so zmenou systému štúdia na kreditový systém rešpektujúci ECTS štandardy. Pri budovaní informačného systému bolo potrebné zabezpečiť, aby bol systém ľahko udržiavateľný, prístupný čo najširšiemu okruhu používateľov a pritom rešpektoval moderné trendy a zodpovedal požadovaným bezpečnostným štandardom. Pri integrácií existujúcich subsystémov (napr. knižničný subsystém, ekonomický subsystém a pod.) bolo potrebné riešiť i transformáciu dát a s tým súvisiacu unifikáciu ekvivalentných záznamov s určitým stupňom neurčitosti. S rastúcim množstvom dát v informačnom systéme a rastúcimi požiadavkami sa treba zaoberať i flexibilným dotazovaním a problematikou dátových skladov.

Klíčová slova: informačný systém, intranet, relačná databáza, unifikácia záznamov, flexibilné dotazovanie, metadáta.

Academic information system of Faculty of Science, P.J.Šafárik University

The aim of this paper is to present Academic information system that is implemented at Faculty of Science, P.J. Šafárik University. The information system provide modern and powerful tool for faculty management with relatively low maintenance costs. The system is based on intranet technology called JavaNet. The core of JavaNet is HTTP server, enhanced with authentication server and servlets. JavaNet provides a few important services like Report, UpdateRecord, SQLInterpret, UpdadeObject, Login, ... The information system is operated more than two years and nowadays it has more than 2600 registered users.