Softwarová řešení pro média, informační bezpečnost a kvalita - jak se to rýmuje?

Karel Miko, Jan Pavelka, Josef Vašica a Zdeněk Vaněk

J. Martího 2/407, 162 00 Praha 6
info@dcit.cz, www.dcit.cz

Abstrakt. Příspěvek stručně seznamuje čtenáře s aktivitami DCIT, s.r.o. - softwarové a poradenské firmy působící v několika oblastech relevantních pro konferenci DATAKON.

Klíčová slova: plánování televizního vysílání, správa pořadů a médií, informační bezpečnost, kvalita procesů, kvalita řízení, informační audit.

Software Solutions for Media, Information Security and Quality - Do They Rhyme?

The activities of the company DCIT, s.r.o. relevant to the topics of the DATAKON'2001 conference are presented briefly. We concentrate on the issues addressed by our teams engaged in the development and deployment of the PROVYS system for TV asset management and transmission scheduling, and by our consultants and auditors in the areas of information security and the quality of process and project management.