DATAKON 2001

Úvod
Charakteristika
Obsah

Sponzori konferencie
DATAKON 2001
ADASTRA, s.r.o.
AEC, s.r.o.
BERIT, a.s.
DCIT, s.r.o.
IBM Eeská republika, s.r.o.
Oracle Czech, s.r.o.
Progress Software, s.r.o.
Qbizm Technologies, Inc.
SMS, s.r.o.
SYBASE Eeská republika, s.r.o.
TATRA Banka, a.s.
TurboConsult, s.r.o.
Vema, a.s.

Mediálny partner
Softwarové noviny

Predslov

Po úspešných dvadsiatich rokoch konferencie DATASEM* sa stretáva česká a slovenská "databázová komunita" v roku 2001 na konferencii DATAKON. Konferencia DATAKON tradíciou a svojim poslaním nadväzuje na DATASEM, ktorý po 20-tich rokoch svojej existencie splnil svoje poslanie odborného DATAbázového SEMinára. Do novej etapy vstúpila konferencia DATAKON so zachovaním doterajšieho riadiaceho aj organizačného výboru DATASEMu.

DATAKON predstavuje fórum pre výmenu skúseností medzi českými, slovenskými a zahraničnými odborníkmi, ktorí sa zaoberajú informačnými technológiami z pohľadu dodávateľov aj zákazníkov. Táto prestížna česká a slovenská konferencia s medzinárodnou účasťou sa zameriava na teoretické a technické základy, najlepšie postupy a vývojové trendy v oblasti využitia informačných technológií pri budovaní informačných systémov vrátane výsledkov ich aplikácie v praxi.

Príspevky, ktoré sa nachádzajú v tomto zborníku z konferencie DATAKON 2001 sa dotýkajú viacerých, dnes veľmi aktuálnych tematických okruhov ako napr.:

  • bezpečnosť informačných systémov,
  • dátové sklady,
  • Java a databázy,
  • konverzia a migrácia dát,
  • metadáta a ontológie,
  • modelovanie informačných zdrojov,
  • objavovanie znalostí,
  • služby internetu/intranetu a databázy,
  • workflow,
  • XML a databázy.

Štruktúra zborníka zodpovedá programu konferencie DATAKON 2001 konanej 20.-23. októbra 2001 v hoteli Santon v Brne. Programový výbor pracoval skutočne na vynikajúcej úrovni. Podarilo sa zabezpečiť štyri kvalitné tutoriály. Petr Hanáček a Jan Staudek sa venujú technickým i netechnickým problémom zavádzania a prevádzkovania infraštruktúr PKI (Public Key Infrastructure). Ďalšiu veľmi aktuálnu problematiku -- komponentové technológie, rozoberá René Michálek. Princípy prezentuje na príkladoch technológie Enterprise Java Beans. Jindřich Štumpf spolu s kolegami pripravil príspevok venovaný asynchrónnym systémom riadenia výmeny správ založených na štandarde Java Message Service. Štvoricu tutoriálov uzatvára hodnotný text Miroslava Bartošku, ktorý sa snaží o všeobecný a pokiaľ možno systémový opis základných oblastí výskumu a praxe digitálnych knižníc z pohľadu počítačovej vedy.

V sérii pozvaných prednášok sa objavujú zaujímavé témy ako skúsenosti s projektom eBanky (Jiří Kašpar), univerzálne modelovanie a jeho vplyv na tvorbu informačných systémov (Zdenko Staníček), flexibilné vyhľadávanie založené na fuzzy logike (Peter Vojtáš), skúsenosti získané pri budovaní reálneho dátového skladu (Pavol Horanský) a získavanie znalostí v databázach (Lubomír Popelínský a František Hanák).

Programový výbor ďalej z 34 ponúknutých príspevkov vybral 14. Medzi vybranými príspevkami sú 3 príspevky autorov zo zahraničia. Súčasť zborníka tvoria aj 4 postery, niekoľko úvodných poznámok k panelovej diskusii na tému "Vývoj komplexných softvérových aplikácií po dvadsiatich rokoch" a industriálna sekcia, do ktorej prispeli sponzori. Autori tu predstavujú najnovšie trendy v oblasti informačných technológií tak ako ich rozvíjajú jednotlivé organizácie.

Tutoriály, pozvané prednášky, ale aj vybrané príspevky a postery tvoria vyváženú kolekciu hodnotných zdrojov autorov z praxe a akademického prostredia.

Na záver by sme chceli poďakovať všetkým tým, ktorí umožnili vznik tejto knihy. V prvom rade sú to všetci autori. Práve oni umožnili vytvorenie obsahovo kvalitného zborníka. Kvalitu obsahu striehol programový výbor, ktorý mal neľahkú úlohu pri výbere príspevkov. Mária Smolárová a Peter Jehlár z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pomohli pri príprave zborníka pre tlač. Veľká vďaka patrí aj sponzorom konferencie a organizačnému výboru z Fakulty informatiky Masarykovej univerzity v Brne za nesmierne úsilie, ktoré vynaložili na skutočnú realizáciu tohto fóra. Za všetkých menovite vyslovujeme vďaku Janovi Staudkovi, ktorý svojim talentom a schopnosťami dal celému procesu prípravy, stretnutiam programového výboru a aj samotnej konferencii tú správnu atmosféru.

Bratislava,
23. september 2001

Jaroslav Pokorný, predseda riadiaceho výboru
Mária Bieliková, predsedkyňa programového výboru

<< Obsah


* DATASEM® je ochrannou známkou firmy CS-COMPEX, a.s.