Java logoPred

Predhovor k tomuto manualu.

Este pred tym ako zacneme, male UPOZORNENIE: Tato prirucka nie je urcena pre uplnych zaciatocnikov. Predpokladam skusenosti s objektovo-orientovanym programovanim a znalost jazyka C, pripadne C++.

V pripade, ze by ste uvitali aj trochu teorie a praktickeho pohladu do objektovo-orientovaneho pohladu na tento svet, napiste mi prosim email. Ak uvidim, ze to ma zmysel, mozno by som nieco o tom napisal. Ti z vas, ktori ste uplni zaciatocnici a rozmyslate, ci zacat s C++ alebo Javou, dam vam radu. Ak mate zaujem len o Javu, zacnite s Javou!

Na tomto mieste by som mal poznamenat, ze tento manual rozhodne neodporucam prezerat textovo orientovanym browserom - prezeracom. Sam som videl tu hrozu, aj ked som sa snazil. Pouzival som editory Notepad, EdiPad, VI a browser Netscape Navigator/ Netscape Communicator. Pre software formy Netscape som sa rozhodol, pretoze je pristupny aj na inych platformach ako PC-Win a kvalitou patri medzi naozaj spicku. V kazdom pripade potrebujete graficke uzivatelske rozhranie, graficky prezerac, ktory podporuje jazyk Java!
Na tvorbu javovskych programov som pouzival predovsetkym Symantec Cafe a JDK v1.02.

Pravdepodobne Vas sem pritiahol zaujem o Javu, jazyk, ktory hybe svetom WWW. Ktoreho programatora by nelakala predstava, ze raz napisana applikacia "pobezi" na lubovolnej platforme? Pre tych, ktori sa chcu dalej nadchynat alebo skodoradostne vyskrnat som sa snazil zozbierat vyhody a nevyhody programovania v jazyku Java.

Ti bystrejsi si iste vsimli, ze cela prirucka je rozdelena do kapitol. Dufam, ze sa Vam nebudu zdat prilis teoreticke a ocenite aj prilozene priklady. Snazil som sa na kazdu vec uviest aspon jeden priklad.

Na zaciatku kazdej HTML stranky som umiestnil niekolko symbolov. Prvy z nich, v lavom hornom rohu, je logo tejto prirucky Java logo. Tento symbol Vas vrati do obsahu prirucky. Dalsimi pomocnymi symbolmi su symboly . Sluzia na prechod na predchadzajucu stranku kapitoly, koniec stranky, zaciatok stranky a dalsiu stranku kapitoly. Zdrojove texty, klucove slova a vlastne vsetko, co sa da pouzit v javovskom programe je proporcionalnym pismom (Courier pravdepodobne).

Tuto pracu som pisal ako student pre studentov a vsetkych zaujemcov o Javu. Daval som si zalezat, aby som udrzal Vasu pozornost. Tomu zodpoveda aj styl, akym som to pisal. Osobne nemam rad manualy, ktore vyzeraju ako specifikacia. Ti, ktori nutne potrebuju k pochopeniu aj specifikaciu najdu ju v prilohe. Som si takmer isty, ze citanie cistej specifikacie vzdate.

Na koniec by som rad podakoval, vsetkym tym, ktori ma podporili. V prvom rade by som sa rad podakoval Ing.Kapustikovi, za to, ze vobec vytvoril takuto moznost, a za volnost, ktoru mi poskytol.
Som vdacny aj Marcusovi, hladajte ho na http://www.gratex.sk, ktory mi 'zapozical' kvalitne, uzivatelsky prijemne, vyvojove prostredie. Dnes uz vacsinou pouzivam JDK od firmy SUN Microsystems, ale pri prvych krokoch Vam rozhodne odporucam nejake IDE.
Poslednou osobou, ktora mi pomohla pri konecnej uprave je Janka, ktora odviedla velmi tazku pracu pri opravovani tohto tutorialu.




Uvitam vsetky dobre napady a navrhy. Je pravdepodobne, ze som sa dopustil niekolkych nepresnosti. Pre mna je Java tiez nieco uplne nove, tak ako pre vas (mnohych). Ak budete mat chut napisat na moju adresu, cokolvek ohladom Javy, budem velmi rad.

Martin Dolog
dolog@sarc.sk