Metódy a prostriedky špecifikácie, ak. rok 2013/14

Projekt


V rámci predmetu Metódy a prostriedky špecifikácie vypracujete projekt – model softvérového systému. Cieľom projektu je prehĺbiť poznatky o prípadoch použitia a technikách modelovania v jazyku UML. Prevažná časť projektu sa realizuje v nástroji IBM Rational Software Architect (IBM RSA).

Projekt pozostáva z troch časti:

  1. Spresnenie rámcového zadania (5 b)
  2. Model prípadov použitia (20 b)
  3. Model štruktúry a správania systému (25 b)

Základné povinnosti študenta pri realizácii projektu definujú podmienky absolvovania.

Termíny odovzdávania jednotlivých zložiek projektu sú uvedené v časti Cvičenia / Termíny odovzdania. Všetky zložky projektu sa odovzdávajú do systému AIS, pre čo budú vytvorené zodpovedajúce miesta odovzdania.

Všetky zložky projektu sa odovzdávajú do systému AIS, pre čo budú vytvorené zodpovedajúce miesta odovzdania. Miesta odovzdania budú vytvorené aj pre odovzdanie pracovných verzií projektu, prostredníctvom ktorých sa preukazuje aktívny prístup k realizácii projektu počas semestra. Aktívny prístup tvorí približne polovicu hodnotenia prezentácie projektu.


1. Spresnenie rámcového zadania

Vypracujte spresnenie rámcového zadania v zmysle určenia oblasti a jej pojmov, ktorým zodpovedajú abstrakcie rámcového zadania. Zadaniu dajte vlastný názov. Očakávaný rozsah spresnenia je jedna strana. Dokument odovzdajte vo formáte PDF, DOC, RTF alebo TXT. Píšte s použitím diakritiky. Nezabudnite v dokumente uviesť svoje meno.

Zadanie podlieha schváleniu zo strany učiteľa najneskôr na 3. cvičení. Na 2. cvičení je záväzné prekonzultovanie predbežného znenia zadania.

Odovzdáva sa: dokument so spresneným zadaním (PDF, DOC, RTF alebo TXT)

Termín: odovzdanie predbežnej verzie na 2. cvičení; odovzdanie finálnej verzie do začiatku 3. cvičenia

Hodnotenie

Aby táto časť projektu mohla byť hodnotená nenulovým počtom bodov, predbežné znenie zadania musí byť prekonzultované na 2. cvičení.

Spôsob hodnotenia je nasledujúci: prehľadný a jasný zámer – 5 b; prevažne prehľadný a jasný zámer alebo neadekvátny alebo chýbajúci vlastný názov projektu – 3–4 b; neprehľadný a nejasný zámer – 0–2 b

^


2. Model prípadov použitia a iniciálny model správania

Pre spresnené zadanie vytvorte model prípadov použitia pozostávajúci z opisu prípadov použitia a diagramov prípadov použitia.

Opis prípadov použitia dodajte v samostatnom súbore (PDF, RTF alebo DOC). Diagramy prípadov použitia vypracujte a dodajte ako model v IBM RSA. Opis prípadov použitia má byť konzistentný vo zvolenej notácii: Jacobsonovej, Cockburnovej alebo aj inej, prípadne aj s vlastnými prispôsobeniami (podľa dohody s učiteľom). Notáciu a prispôsobenia identifikujte v úvode.

Snažte sa o to, aby medzi prípadmi použitia bol aspoň jeden vzťah include, jeden vzťah extend a jeden vzťah generalizácie, a to medzi prípadmi použitia, ktoré sú opísané (ich toky).

Prípady použitia organizujte do diagramov podľa predmetu (subject). Samotné diagramy prípadov použitia (nie jednotlivé prípady použitia) opíšte priamo v IBM RSA (položka Description) ako keby ste opisovali príslušný predmet. Z tohto opisu by malo byť jasné prečo sú dané prípady použitia uvedené spolu.

Pre vybrané prípady použitia (ich toky) vypracujte diagramy sekvencií a pre tie isté štyri prípady použitia aj diagramy aktivít (aby ste mohli konfrontovať tieto techniky). Použite pokročilé prvky diagramov sekvencií a diagramov aktivít.

K prípadom použitia, pre ktoré ste vypracovali diagramy sekvencií a diagramy aktivít, v príslušných diagramoch uveďte zodpovedajúce kolaborácie ako ich realizácie spojené asociáciami s triedami, ktoré vyplynuli z (opisov) prípadov použitia, a ktoré sa prejavili v diagramoch aktivít (typy línií života) alebo v diagramoch sekvencií (typy prenášaných objektov). Príklad nájdete v prednáške 2, slajdy 60 dole a slajd 61 – (možno ich spojiť do jedného diagramu).

Odovzdáva sa:

Hodnotenie

Aby táto časť projektu mohla byť hodnotená nenulovým počtom bodov, musí zodpovedať zadaniu a spĺňať nasledujúce podmienky:

  1. Diagramy prípadov použitia musia byť súčasťou modelu v IBM RSA.
  2. Musí byť opísaných aspoň 8 prípadov použitia s netriviálnymi tokmi. Ak sú prípady použitia typu CRUD pre danú entitu rozpísané do samostatných prípadov použitia, všetky tieto prípady použitia sa počítajú ako jeden. V prípadoch použitia sa musí vyskytovať aspoň jeden alternatívny tok.
  3. Pre štyri prípady použitia (ich toky) musia byť vypracované diagramy sekvencií a pre tie isté štyri prípady použitia aj diagramy aktivít.
  4. Model v IBM RSA musí byť dodaný vo verzii 8.5 alebo 9.0.
  5. Táto časť projektu musí byť odovzdaná do AIS-u a prezentovaná aspoň raz v pokročilom štádiu rozpracovania pred jej záverečným odovzdaním.

V prípade nesplnenia iba podmienky 3, bude separátne hodnotený model prípadov použitia (zložky základný model prípadov použitia a vzťahy medzi prípadmi použitia opísané ďalej).

Spôsob hodnotenia tejto časti projektu je nasledujúci:

Pri prezentácii sa vyžaduje jasne koncipovaný výklad s poukázaním na najzaujímavejšie časti modelu. V rámci obhajoby sa očakáva korektné zodpovedanie otázok učiteľa. Prezentácia a obhajoba projektu môže vplývať na zvýšenie alebo zníženie hodnotenia jednotlivých aspektov projektu až do 30%, pričom výsledné hodnotenie žiadneho aspektu nemôže presiahnuť maximálny počet bodov preň stanovený. Pri hodnotení prezentácie a obhajoby učiteľ zohľadňuje aj prezentáciu čiastkových výsledkov na cvičeniach.

^


3. Štruktúra a správanie

Táto časť vrátane spôsobu jej hodnotenia ešte môže byť upravená.

Triedy identifikované prostredníctvom iniciálneho modelu správania, ktorý je výsledkom predchádzajúcej časti projektu, znázornite v diagrame tried ako základnom modeli štruktúry systému. Triedy organizujte do balíkov. Medzi balíkmi identifikujte závislosti. Závislosti medzi balíkmi majú reflektovať závislosti medzi ich prvkami.

Použite diagramy sekvencií na špecifikáciu vybraných metód. Koncipujte ich korektne, vrátane modelovania vyvolania metódy z beztypovej čiary života (unspecified; namiesto found message, lebo tá v IBM RSA 7.0 nie je).

Uplatnite stavové diagramy na vyjadrenie stavového priestoru objektov vybraných tried. Dbajt o logický výber stavov, správne používanie pseudostavov a správne modelované udalosti cez časť Triggers v IBM RSA (ako change event alebo podobne).

Použite diagram komponentov ako iný spôsob vyjadrenia štruktúry. Interakciu komponentov vyjadrite tiež diagramami sekvencií. Vnútornú štruktúru a prepojenie vybraných komponentov znázornite diagramom kompozitnej štruktúru.

Uplatnite jazyk Z na špecifikáciu vybraných metód. K modelu v UML definujte stav systému v jazyku Z vrátane jeho iniciálizácie a uveďte špecifikácie troch vybraných operácií. Každú schému by mal sprevádzať krátky komentár. Špecifikácia by mala prejsť základnou verifikáciou nástrojom Z/EVES (okrem odôvodnených prípadov spôsobených obmedzeniami v podpore jazyka Z nástrojom Z/EVES). Viac informácií o tejto časti projektu je na samostatnej stránke.

Použite algebraickú špecifikáciu na vyjadrenie vybranej triedy z vášho modelu. Špecifikáciu vyjadrite v samostatnom textovom súbore (odovzdajte najlepšie v tvare PDF). Vyznačte jasne všetky štyri časti algebraickej špecifikácie: typy, funkcie, axiómy a predpoklady. Dbajte o úplnosť funkcií a axiómov. Špecifikáciu krátko vysvetlite.

Odovzdávajú sa:

Hodnotenie

Aby táto časť projektu mohla byť hodnotená nenulovým počtom bodov, musí zodpovedať zadaniu a spĺňať nasledujúce podmienky:

  1. Model v IBM RSA musí byť dodaný vo verzii 8.5 alebo 9.0.
  2. Táto časť projektu musí byť odovzdaná do AIS-u a prezentovaná aspoň raz v pokročilom štádiu rozpracovania pred jej záverečným odovzdaním.

Spôsob hodnotenia tejto časti projektu je nasledujúci:

Ako aj pri predchádzajúcej časti, pri prezentácii sa vyžaduje jasne koncipovaný výklad s poukázaním na najzaujímavejšie časti modelu. V rámci obhajoby sa očakáva korektné zodpovedanie otázok učiteľa. Prezentácia a obhajoba projektu môže vplývať na zvýšenie alebo zníženie hodnotenia jednotlivých aspektov projektu až do 30%, pričom výsledné hodnotenie žiadneho aspektu nemôže presiahnuť maximálny počet bodov preň stanovený. Pri hodnotení prezentácie a obhajoby učiteľ zohľadňuje aj prezentáciu čiastkových výsledkov na cvičeniach.

^


fiit.stuba.sk/~vranic/mps