Zbierka esejí 2012
Home Home EN
"podporné nástroje"
Kontúr Radoslav

Abstrakt. Jednou z najhlavnejších častí v životnom cykle vývoja softvéru je proces požiadaviek na zmenu. Tento proces je súčasťou fázy, na ktorú je vynakladaných najviac prostriedkov z celého životného cyklu a to fázy údržby. Kľúčovou úlohou v tomto procese je vedieť čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie prideliť danú požiadavku zodpovednému programátorovi, ktorý zabezpečí jej realizáciu. V súčasnosti práve táto úloha predstavuje najväčší problém vo fáze údržby softvéru, ktorý spôsobuje v prvom rade predĺženie procesu spracovania požiadaviek na zmenu a v druhom rade predstavuje veľký problém pre vedúceho tímu, ktorý musí dané pridelenie vykonať. Existuje viacero nástrojov, ktoré slúžia práve na podporu tejto úlohy. Takisto existujú aj metódy, ktoré podporujú tento proces bez použitia podporných nástrojov. V tejto eseji sa zameriam na porovnanie automatického prístupu s manuálnym prístupom k podpore procesu požiadaviek na zmenu a pokúsim sa navrhnúť vylepšenie jednej z týchto metód.


Sedláček Andrej

Abstrakt. Základom každého úspešného projektu je efektívna komunikácia medzi členmi tímu. Existujú viaceré formy komunikácie a tiež nástroje, ktoré ich umožňujú. Je preto dôležité v každej situácii využívať tie správne prostriedky, čo napomáha k zlepšeniu celkovej výkonnosti tímu. V eseji pojednávam o jednotlivých komunikačných nástrojoch, o ich vlastnostiach, výhodách a nevýhodách. Ďalej sa zaoberám jednotlivými fázami projektu z pohľadu agilného vývoja softvéru a na základe prieskumu predkladám najvhodnejšie spôsoby komunikácie pre každú z fáz. V závere som na základe osobnej skúsenosti opísal používanie komunikačných nástrojov v tíme a tiež svoj názor na ich voľbu v kritických situáciách.


Šimko Ivan

Abstrakt. Vývoj softvéru distribuovaným spôsobom v globálnom prostredí je stále používanejšia stratégia mnohých firiem. Prináša so sebou mnoho výhod, no ako pomerne nový spôsob riadenia projektov so sebou prináša aj mnoho problémov ktorým sa je potrebné ďalej venovať. Manažment konfigurácií softvéru a nástroje spojené s ním majú veľký potenciál priamo prispieť k riešeniu mnohých z problémov, no po dlhšej dobe stále neposkytujú požadovanú funkcionalitu. V tejto eseji sa budeme venovať niektorým z problémov, ktoré je potrebné vyriešiť pričom spomenieme, akú pridanú hodnotu by vyriešenie problému pre riadenie projektu predstavovalo. V ďalšej časti sa budeme venovať problému pomalého vývoja a nasadenia nových nástrojov do reálnych prostredí. Opíšeme niektoré z jeho príčin pričom sa pokúsime zamyslieť nad ďalším postupom v oblasti ich vylepšovania.


Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt