Zbierka esejí 2012
Home Home EN
"manažment podpory vývoja"
Fejes Máté

Abstrakt. Podľa všeobecných poznatkov manažmentu softvérových projektov pokročilé etapy vývoja sú oproti úvodným časovo náročné. Tento fakt môže byť aj dôsledkom prístupu k tvorbe softvéru a kladenia veľkého dôrazu na vybrané činnosti. Možno sústredenie sa na aktivity, ktoré sú dnes považované za dôležité, má na výsledok odhadovania potrebného času a úsilia negatívny dopad. Existujú nástroje, ktoré síce slúžia na podporu inej oblasti, majú potenciál aj vo vylepšovaní kvality údržby softvéru a redukovaní jej časovej náročnosti. Modelovaním evolúcie na základe histórie zmien predchádzajúcich projektov by sme dokázali predpokladať a vopred eliminovať výskyt najpravdepodobnejších chýb, resp. zmien, ktoré by celkový potrebný čas, úsilie a tým aj cenu produktu zbytočne navyšovali.


Krajčovič Jozef

Abstrakt. S prudkým rozvojom informačných a komunikačných technológií sa stal vývoj softvéru čoraz komplexnejšou záležitosťou, ktorá v sebe zahŕňa veľké množstvo rôznorodých procesov a požiadaviek. To podnietilo firmy k stimulu dôslednej reorganizácie manažmentu dostupných zdrojov a k efektívnejšiemu využitiu podporných prostriedkov, ktoré sú použité v procese vývoja softvéru. Jedným s možných spôsobov ako zefektívniť proces vývoja softvéru je zautomatizovať rutinné úlohy, ktoré sú vykonávané väčšinou ručne, čo do istej miery ovplyvňuje celkovú efektivitu práce a tým pádom taktiež kvalitu produktu. V tejto eseji sa zaoberám nasledujúcimi otázkami. Môže automatizácia zostavovania a nasadzovania softvéru zvýšiť efektivitu vývojového tímu? Je využitie automatizácie prínosom aj v malých tímoch? Pri odpovediach na tieto otázky vychádzam z vlastného subjektívneho názoru na základe mojich skúseností s podpornými prostriedkami.


Vrablecová Petra

Abstrakt. Podporné prostriedky sú dôležitou súčasťou pri vývoji softvéru. Dali by sa označiť za ďalšieho člena tímu, ktorý nám pomáha pri vývoji softvéru. Mnoho tímov ich však tak nevníma a považuje ich za samozrejmosť. Preto nekladie ani zvýšenú pozornosť pri ich výbere a neuvedomuje si, aké následky môžu vyplývať z výberu nesprávnych podporných prostriedkov. V tejto eseji sa píše ako nesprávny výber môže negatívne vplývať napr. na náklady a čas vyhradené na projekt, a aké kritéria by mali byť zohľadnené pri výbere podporných prostriedkov za účelom zefektívniť proces práce na projekte. Každý tím by mal pred výberom zanalyzovať svoje požiadavky na prostriedky, svoje možnosti (technologické, finančné a pod.) a hlavne zanalyzovať členov tímu (skúsenosti s prostriedkami, preferované prostriedky, schopnosti učiť sa, spracovávať, vnímať informácie). Zohľadnenie uvedených kritérií výrazne pomáha pri výbere správnych podporných prostriedkov pre tím. Správne podporné prostriedky môžu byť vnímané ako spoľahlivý člen tímu a dobrý pomocník a nie ako nepriateľ, ktorý vás oberá o čas.


Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt