V Jave je mozne programovat dva rozne druhy aplikacii. Prvou moznostou je vytvaranie appletov. Druhou moznostou su samostatne aplikacie.
Applet je (relativne) jednoducha aplikacia, ktora sa spusta z WWW prezeraca (browsera). Applet je potomok triedy java.applet.Applet. Applet je v podstate trieda, ktoru sme odvodili od triedy java.applet.Applet. Applety maju velke obmedzenie pri praci so suborovym systemom. Jednoducho povedane, applet je vacsinou primitivna aplikacia, napriklad "rychlo beziaci (tancujuci) text", ktory Vam utecie skor, ako si ho stihnete precitat. :-)
Samostatna aplikacia (dalej uz len aplikacia) moze pozostavat aj z viacerych tried odvodenych od standardnej kniznice (clasess.zip) a ani jedna z nich nemusi rozsirovat triedu java.applet.Applet. Aplikacia nie je zavisla od prezeraca.
Popis obmedzeni a rodielov medzi apletmi a aplikaciami je v kapitole Obmedzenia appletov a aplikacii.
Ako samostatnu kapitolu som sa rozhodol uviest aj thready. Bolo tazke rozhodnut sa, kde tuto kapitolu uviest, a ci ma vobec zmysel ako samostatna podkapitola. Po dlhsom premyslani som ju nakoniec ulozil na toto miesto, pretoze thready vystupuju ako v appletoch, tak aj v aplikaciach. Podkapitola Thready obsahuje predovsetkym trochu teorie, ktora sa neskor premietne aj do javovskych programov. V podkapitolach Applety a Aplikacie sa budeme snazit plne vyuzit tento fenomen (okrem inych veci).
Na koniec som sa rozhodol dat aj niekolko, podla mna, zaujimavych prispevkov z listservera. Su presne tak, ako ich napisali ich autori, t.j. v anglickom jazyku. Verim, ze Vam pomozu, ved inak by som ich sem nebol ani dal. Najdete tam vela praktickych rad a teoriu v zanedbatelnom mnozstve.