Metódy inžinierskej práce

ak. rok 2024/25

 
 

Cvičenie 5

 
 

Práca na predbežnej verzii článku

Využite cvičenie na konzultácie ohľadom vypracovania predbežnej verzie článku. Sledujte termín odovzdania.

Jira

Dôležitou kompetenciou technika (inžiniera) sú aj techniky plánovania času (time management) ktorých primárnym účelom je zvýšenie efektívnosti využitia času. Plánovanie je nanajvyš zaujímavé najmä v prípadoch, keď je tých úloh viac. Manažment pozornosti pre dôležité udalosti v čase je možné realizovať na rôznych úrovniach zložitosti či inteligencie (od najjednoduchšieho evidovania úloh na papieri, elektronicky, cez pripomienkovanie v mobile vrátane vizuálnuych/zvukových notifikácií, používaním dedikovaných aplikácií ako napr. kalendáre, diáre, s možnosťou stanovovania priorít v kontexte sledovaných cieľov a pod.).

Z tohto dôvodu si skúsime plánovanie a správu vlastných aktivít pomocou nástroja Jira. Tento nástroj poskytovanou funkcionalitou presahuje potreby definované zoznamom úloh nižšie. V rámci predmetu MIP zďaleka nevyužijeme poskytované možnosti najmä tie pre prácu v tíme. Je to však príležitosť na oboznámenie sa s prostredím, ktoré počas svojho štúdia či profesionálneho života určite využijete.

Jira je softvérový nástroj pre evidenciu a sledovanie chýb a problémov (bug/issue tracking) pri vývoji softvéru alebo agilné riadení projektov, vyvíjaný spoločnosťou Atlassian. Jira podporuje a uľahčuje proces riadenia projektov a požiadaviek, ponúka flexibilné a užívateľské nástroje pre riadenie a sledovanie pracovníkov pri výkone plnenia úloh. Je orientovaný na podporu dosiahnutia očakávaného výkonu na projekte. Jira je ponúkaná primárne ako cloudová služba. Jira Cloud pre tímy do 10 užívateľov je poskytovaná zadarmo.

Úlohy:

  1. Zaregistrujte sa na https://www.atlassian.com/software/jira/free
  2. Vytvorte si stránku na cloude .atlassian.net. Zvoľte si priliehavé pomenovanie odvodené od konkretizácie rámcovej témy. Niektoré pomenovanaia už môžu byť obsadené.
  3. Z dostupných šablón si vyberte Scrum
  4. Premenujte prednastavený „SCRUM Sprint 1“ na „Cvičenie č. 4“
  5. Zadefinujte/Vytvorte nový problém (issue) ako typ Task. Text úlohy prevezmite zo zonamu úloh pre cvičenie č. 4
  6. Dvojklikom na vytvorenú úlohu editujte jej vlastnosti: Priradte vytvorenú úlohu sebe (Assignee)
  7. Postupne popridávajte do prvého šprintu všetky úlohy z cvičenia č. 4
  8. Nastavte šprintu tvrvanie v rozsahu jedného týždňa tak ako nasledovalo podľa kalendára a spustite šprint
  9. V menu->Board presúvajte jednotlivé úlohy v stĺpcoch (Todo, In progress, Done) relevantne ich stavu. Cieľom je mať všetky úlohy z cvičenia č. 4 v stave a stĺpci Done
  10. Vytvorte nový šprint s názvom „Cvičenie č. 5“. Editujte v ňom všetky úlohy z cvičenia č. 5 ako „issue type task“

Integration of issues and code (Jira vs GitHub)

Issue keys sú jedinečné identifikátory pre každú úlohu, ktorú sledujete v systéme Jira. Jira issue key je "ticket number" k v Jira definovanej úlohe. Skladá sa z kľúča projektu (až 10-písmenové ID projektu), pomlčky a potom poradového čísla. Musí byť v správe o odovzdaní (commit message), aby fungovala integrácia medzi systémami Jira a GitHub (alebo GitLab či Bitbucket).

Úlohy

  1. V Jira do backlogu vytvorte/editujte nových minimálne 7 úloh týkajúcich sa práce na vašom článku. Zamerajte sa na také úlohy, ktoré sa týkajú najmä odovzdania s názvom Predbežná verzia. Inšpirujte sa požiadavkami na hodnotenie predbežnej a finálnej verzie článku.
  2. V Jira vytvorte nový šprint č. 7.
  3. Do novovytvoreného šprintu presuňte z backlogu tie úlohu, ktoré sa týkajú výhradne Pracovnej verzie článku. Spustite šprint č. 7.
  4. Následne pokračujte v práci na článku.
  5. Každú úlohu definovanú v šprinte č. 7 komitujte lokálne do Git-u a následne do cloud repozitára na GitHube-e spôsobom: git commit -m "< Issue key, číslo úlohy > < samotný text správy >"
  6. Napokon pred koncom cvičenia uložte všetky zmeny nad dokumentom komitované do lokálneho repozitára do súboru s názvom git_log.txt. Použite na to príkaz git log > git_log.txt. Presvedčte sa, že súbor vo vašom lokálnom repozitári vznikol a jeho obsah zodpovedá skutočnosti.