Zbierka esejí 2012
Home Home EN
"body prípadov použitia"
Jurčák Ondrej

Abstrakt. Monitorovanie a kontrolovanie priebehu vývoja v každej etape procesu je kľúčovou úlohou manažmentu. Nato aby sme dokázali dobre viesť projekt, naplánovať a kontrolovať jeho priebeh, zabezpečiť dostatočné množstvo zdrojov, je potrebné určiť jeho veľkosť hneď v prvých fázach vývoja. Keďže vývoj softvéru nie je homogénny proces a ovplyvňuje ho množstvo faktorov a charakteristík projektu, odhadovanie je zložitý problém. Najväčším problémom je že na začiatku vidíme len vrchol celého ľadovca, čím je vývoj softvéru, a našou úlohou je určiť z relatívne tak mála informácií, ktoré máme na začiatku, aká veľká časť je ponorená pod vodou.

Pri vývoji softvéru hrajú významnú rolu prípady použitia. Vychádzajú z požiadaviek na systém a opisujú jeho funkcionalitu. Obodovaním prípadov použitia je možné odhadnúť veľkosť softvéru a úsilia potrebného na jeho vývoj čo dáva základ dostatočné množstvo informácií na vytvorenie hlavnej línie projektu. Body prípadov použitia vychádzajú z metódy funkčných bodov a boli prezentované Gustavom Karnerom v roku 1993. Keďže je táto metóda už relatívne dlho známa, jej použitie na rôzne projekty ukazuje na výhody jej použitia pri odhadoch. Ale tak ako má svoje pre má aj svoje proti. V eseji opisujem výhody a nevýhody využitia metódy prípadov použitia v rôznych projektoch.



Polakovič Patrik

Abstrakt. Akademické prostredie je vždy brané s rezervou. Študenti sa stavajú k svojim povinnostiam tak, aby dokázali dosiahnuť požadovaný cieľ. A preto i nádejné a kvalitne rozpracované študentské projekty často končia neúspešne alebo nedokončené. Jednou z príčin je aj slabé rozplánovanie úloh spočívajúcich v nedostatočnej sebakontrole, respektíve kontrole zo strany iných členov v projektovom tíme. V praxi softvérových projektov tento problém rieši manažment monitorovania, ktorý dohliada na postup v procese tvorby projektu. V študentskom prostredí je však niekedy problém integrovať manažment monitorovania z časových príčin alebo z nedostatku ľudských zdrojov. Táto esej sa pokúsi odhaliť, či je možné vytvoriť manažment monitorovania v študentskom tíme. Čo si treba všímať pri realizácií metód slúžiacich pre monitorovanie projektov a aké problémy treba očakávať pri integrácii konkrétnej monitorovacej metódy do prostredia študentského projektového tímu.


Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt