HyperText Markup Language (HTML) je jednoduchy jazyk, vhodny na vytvaranie hypertextovych dokumentov, ktore su prenositelne z jednej platformy na druhu. HTML dokumenty su SGML dokumenty s generickou semantikou, ktora je vhodna na reprezentaciu informacii z roznych aplikacii.
Tento navod sa zaobera HTML verziou 3.2, ktora je pouzita ako nahrada za starsiu verziu HTML 2.0 (RFC 1866). Je to verzia HTML 3.2 lebo pokus o verziu HTML 3.0 sa nepodaril. HTML 3.0 bol prilis velky a zlozity jazyk. Preto sa jeho okliestenim vytvorila verzia HTML 3.2, pricom sa zachovali dobre vlastnosti HTML 3.0 a zaroven sa nezvysila zlozitost.
Predtym, nez sa dostanete dalej je vhodne si precitat vysvetlenie pojmov, skratiek a znaciek pouzitych v tejto dokumentacii.
HTML 3.2 je W3C specifikacia pre HTML odvodena od starsej z roku 1996 spolocnym usilim firiem IBM, Microsoft, Netscape Communications Corporations, Novell, SoftQuad, Spyglass a Sun Microsystems. HTML 3.2 pridala niektore rozsirenia ako tabulky, applety a text, obtekajuci okolo obrazkov so zachovanim spatnej kompatibility s existujucim standartom HTML 2.0.
W3C pokracuje v praci na rozsireniach, multimedialnych objektoch, skriptoch, styloch, formach, matematike a internacionalizacii (zmedzinarodneniu) a planuje zahrnut tuto pracu do buducich verzii HTML.
HTML 3.2 je SGML aplikaciou odsuhlasenou ako medzinarodny standart ISO 8879 - Standard Generalized Markup Language (SGML). Syntax HTML 3.2 ako SGML aplikacie je definovana kombinaciou SGML deklaracie a definicie typu dokumentu (DTD).
SGML pravidla pre zistovanie hranic zaznamov su dost volne. Ak sa koniec zaznamu (znak '\n') nachadza za zaciatocnym tagom, moze byt ignorovany. Napriklad:
<P> Text
je ekvivalentne k:
<P>Text
Podobne moze byt ignorovany aj koniec zaznamu pred koncovym tagom. Napriklad:
Text </P>
je ekvivalentne k:
Text</P>
Okrem doslovneho textu (t.j. textu ktory sa prezerac neupravuje napr. vo vnutri elementu PRE) HTML nahradza sekvencie "bielych" znakov jednou medzerou (ASCII kod 32). Toto pravidlo umoznuje pisat prehladne zdrojove subory (HTML, SGML, ...) napr. riadky dlhe maximalne 80 znakov, co nema vplyv na vysledny vyzor dokumentu. Buduce verzie HTML mozu umoznit interpretaciu znaku horizintalneho tabelatora (ASCII kod 9) s ohladom na pravidla definovane v pridruzenom style dokumentu.
SGML entity z PCDATA alebo v atributoch CDATA sa rozvinu prezeracom; napr. é sa rozvinie na znak ISO Latin-1 s kodom 233 (male e s dlznom). To iste sa moze napisat pomocou pomenovanej znakovej entity é. Znak & sa da napisat pomocou pomenovanej entity &.
V HTML nemusia byt atributy CDATA v uvodzovkach; za predpokladu ze hodnota atributu obsahuje iba pismena (a-z a A-Z), cislice (0-9), pomlcky (ASCII kod 45) alebo bodky (ASCII kod 46). Hodnota atributu moze byt v uvodzovkach (ASCII kod 34) alebo v apostroch (ASCII kod 39).
Niektore prezerace potrebuju minimalizaciu atributov pre nasledujuce auributy: COMPACT, ISMAP, CKECKED, NOWRAP, NOSHADE a NOHREF. Tieto prezerace neakceptuju syntax ako napr. COMPACT=COMPACT alebo ISMAP=ISMAP hoci je to spravne podla DTD HTML 3.2.
SGML deklaracia a DTD pre HTML 3.2 je v dodatkoch.
Do HTML suborov je mozne vkladat komentare. Zaciatok komentara oznaceny retazcom <!-- a koniec retazcom -->. Medzi tymito znackami sa ignoruje vsetok text.
Dokument HTML 3.2 zacina s deklaraciou <!DOCTYPE>, za ktorou nasleduje element HTML obsahujuci elementy HEAD a BODY:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 3.2 Final//EN"> <HTML> <HEAD> <TITLE>Studia dynamiky populacie</TITLE> ... ostatne elementy hlavicky </HEAD> <BODY> ... telo dokumentu </BODY> </HTML>
Vo vsetkych prezeracoch prisposobenych na HTML 3.2 DTD sa zaciatocne a koncove tagy elementov HTML, HEAD a BODY mozu vynechat, ale neodporuca sa to (starsie prezerace, ktore nepodporuju HTML 3.2 by s takymi dokumentami mohli mat problemy a okrem toho sa zvysuje prehladnost zdrojoveho textu).
Kazdy spravny dokument v HTML 3.2 musi zacinat s deklaraciou <!DOCTYPE>, ktora je potrebna na rozlisenie HTML 3.2 dokumentu od inych verzii HTML.
Kazdy HTML 3.2 dokument musi tiez obsahovat element TITLE, ktory popisuje nazov dokumentu. Minimalny dokument v HTML 3.2 teda vyzera takto:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 3.2 Final//EN"> <TITLE>Studia dynamiky populacie</TITLE>
Poznamka: slovo "Final" nahradilo "Draft" pretoze specifikacia HTML 3.2 bola schvalena clenskymi organizaciami W3C.
Tento element obsahuje hlavicku dokumentu. Zaciatocny a koncovy tag HEAD sa mozu vypustit, ale neodporuca sa to (starsie prezerace, ktore nepodporuju HTML 3.2 by s takymi dokumentami mohli mat problemy a okrem toho sa zvysuje prehladnost zdrojoveho textu). Obsah hlavicky tvori nesusporiadany zoznam nasledujucich elementov (nezalezi na ich poradi):
Dalsie informacie o HEAD elemente.TITLE, SCRIPT a STYLE su kontainery a musia mat zaciatocny aj koncovy tag. Ostatne elementy nie su kontainery a tak sa pripadne koncove tagy ignoruju. Prisposobene prezerace neukazuju obsah elementov SCRIPT a STYLE.
Tento element obsahuje samotne telo dokumentu. Zaciatocny a koncovy tag BODY sa mozu vypustit, ale neodporuca sa to (starsie prezerace, ktore nepodporuju HTML 3.2 by s takymi dokumentami mohli mat problemy a okrem toho sa zvysuje prehladnost zdrojoveho textu). Telo obsahuje siroky ramec elementov:
Dalsie informacie o BODY elemente.Vacsina elementov ktore mozu byt v tele dokumentu patri do jednej z dvoch skupin: blokove elementy a textove elementy. Do skupiny blokovych elementov patria napr. P (odstavce), LI (polozky zoznamov) a HR (horizintalne oddelovace). Skupina textovych elementov zahrnuje take elementy ako EM, I, B a FONT (dôraz), A (hypertextove linky), IMG a APPLET (*** embeded objects ***) a BR (zalomenie riadku). Blokove elementy vystupuju ako kontainery pre textove a ine blokove elementy (okrem nadpisov a elementu ADRESS), zatial co elementy z textovej mnoziny mozu obsahovat iba ine textove elementy. To, ake prvky moze element obsahovat je v opise elementu.
H1, H2, H3, H4, H5 a H6 sa pouzivaju ako nadpisy v dokumentoch. Vzdy musia mat koncovy tag. Element H1 oznacuje vacsi vyznam ako H2 atd. az element H6 oznacuje nadpis s najmensim vyznamom. Vyznamnejsie nadpisy su zvycajne zobrazovane vacsimi fontami ako menej vyznamne nadpisy.
Na zarovnanie textu hlavicky sa da pouzit volitelny atribut ALIGN.
Tu najdete podrobnejsie informacie
Blokove elementy v HTML vystupuju ako textove elementy. Zvycajne su parove (t.j. musia mat zaciatocny aj koncovy tag) ale u niektorych (napr. P) je koncovy tag nepovinny.
Tieto elementy nesposobuju ukoncenie odstavca. Elementy ktore definuju styl textu mozu byt vo vseobecnosti do seba vnarane. Mozu obsahovat ine textove elementy ale nie blokove elementy. Textove elementy sa delia na:
Tieto elementy definuju presny sposob zobrazenie textu. Ak je to mozne, pouzivajte radsej elementy na logicku zmenu pisma. Lepsie sa potom prisposubuju roznym prostrediam v ktorych bezi prezerac.
Vsetky tieto elementy potrebuju zaciatocny a koncovy tag.
Toto je ukazka <B>tucneho textu</B>.
Elementy musia byt spravne vnarane. Priklad ukazuje chybne vnorenie:
Nejaky <B>tucny text<I></B>a kurziva</I>Prezerac to moze urobit s respektovanim vnarania napr. takto:
Nejaky <B>tucny text<I>a kurziva</I></B>
Tieto elementy urcuju logicky vyznam textu v nich uzavretom.
Vsetky tieto elementy potrebuju zaciatocny a koncovy tag.
Toto je ukazka <EM>zdorazneneho textu</EM>.
Polozky formularov su tvorene elementami:
INPUT
,
SELECT
a
TEXTAREA
.
INPUT sa pouziva na
vytvorenie roznych druhov poloziek ako napr. jednoriadkove vstupne pole,
pole pre vstup hesla, spinace (checkobxes), prepinace (radio buttons),
odosielacie a resetovacie tlacitka, skryte polia, obrazkove tlacitka, ...
SELECT sa pouziva na
vytvorenie menu s jednym vyberom a menu s viacnasobnym vyberom. Polozky menu
su tvorene elementom OPTION
.
TEXTAREA sluzi na
vytvorenie viacriadkoveho vstupneho pola. Obsah elementu sa pouzije
na inicializaciu vstupneho textu.
Pomenovane znakove entity predstavuju znaky, ktore nie su v standardnej ASCII
tabulke. Kazdy znak je mozne napisat dvoma sposobmi:
<!-- (C) International Organization for Standardization 1986 Permission to copy in any form is granted for use with conforming SGML systems and applications as defined in ISO 8879, provided this notice is included in all copies. This has been extended for use with HTML to cover the full set of codes in the range 160-255 decimal. --> <!-- Character entity set. Typical invocation: <!ENTITY % ISOlat1 PUBLIC "ISO 8879-1986//ENTITIES Added Latin 1//EN//HTML"> %ISOlat1; --> <!ENTITY nbsp CDATA " " -- no-break space --> <!ENTITY iexcl CDATA "¡" -- inverted exclamation mark --> <!ENTITY cent CDATA "¢" -- cent sign --> <!ENTITY pound CDATA "£" -- pound sterling sign --> <!ENTITY curren CDATA "¤" -- general currency sign --> <!ENTITY yen CDATA "¥" -- yen sign --> <!ENTITY brvbar CDATA "¦" -- broken (vertical) bar --> <!ENTITY sect CDATA "§" -- section sign --> <!ENTITY uml CDATA "¨" -- umlaut (dieresis) --> <!ENTITY copy CDATA "©" -- copyright sign --> <!ENTITY ordf CDATA "ª" -- ordinal indicator, feminine --> <!ENTITY laquo CDATA "«" -- angle quotation mark, left --> <!ENTITY not CDATA "¬" -- not sign --> <!ENTITY shy CDATA "­" -- soft hyphen --> <!ENTITY reg CDATA "®" -- registered sign --> <!ENTITY macr CDATA "¯" -- macron --> <!ENTITY deg CDATA "°" -- degree sign --> <!ENTITY plusmn CDATA "±" -- plus-or-minus sign --> <!ENTITY sup2 CDATA "²" -- superscript two --> <!ENTITY sup3 CDATA "³" -- superscript three --> <!ENTITY acute CDATA "´" -- acute accent --> <!ENTITY micro CDATA "µ" -- micro sign --> <!ENTITY para CDATA "¶" -- pilcrow (paragraph sign) --> <!ENTITY middot CDATA "·" -- middle dot --> <!ENTITY cedil CDATA "¸" -- cedilla --> <!ENTITY sup1 CDATA "¹" -- superscript one --> <!ENTITY ordm CDATA "º" -- ordinal indicator, masculine --> <!ENTITY raquo CDATA "»" -- angle quotation mark, right --> <!ENTITY frac14 CDATA "¼" -- fraction one-quarter --> <!ENTITY frac12 CDATA "½" -- fraction one-half --> <!ENTITY frac34 CDATA "¾" -- fraction three-quarters --> <!ENTITY iquest CDATA "¿" -- inverted question mark --> <!ENTITY Agrave CDATA "À" -- capital A, grave accent --> <!ENTITY Aacute CDATA "Á" -- capital A, acute accent --> <!ENTITY Acirc CDATA "Â" -- capital A, circumflex accent --> <!ENTITY Atilde CDATA "Ã" -- capital A, tilde --> <!ENTITY Auml CDATA "Ä" -- capital A, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY Aring CDATA "Å" -- capital A, ring --> <!ENTITY AElig CDATA "Æ" -- capital AE diphthong (ligature) --> <!ENTITY Ccedil CDATA "Ç" -- capital C, cedilla --> <!ENTITY Egrave CDATA "È" -- capital E, grave accent --> <!ENTITY Eacute CDATA "É" -- capital E, acute accent --> <!ENTITY Ecirc CDATA "Ê" -- capital E, circumflex accent --> <!ENTITY Euml CDATA "Ë" -- capital E, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY Igrave CDATA "Ì" -- capital I, grave accent --> <!ENTITY Iacute CDATA "Í" -- capital I, acute accent --> <!ENTITY Icirc CDATA "Î" -- capital I, circumflex accent --> <!ENTITY Iuml CDATA "Ï" -- capital I, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY ETH CDATA "Ð" -- capital Eth, Icelandic --> <!ENTITY Ntilde CDATA "Ñ" -- capital N, tilde --> <!ENTITY Ograve CDATA "Ò" -- capital O, grave accent --> <!ENTITY Oacute CDATA "Ó" -- capital O, acute accent --> <!ENTITY Ocirc CDATA "Ô" -- capital O, circumflex accent --> <!ENTITY Otilde CDATA "Õ" -- capital O, tilde --> <!ENTITY Ouml CDATA "Ö" -- capital O, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY times CDATA "×" -- multiply sign --> <!ENTITY Oslash CDATA "Ø" -- capital O, slash --> <!ENTITY Ugrave CDATA "Ù" -- capital U, grave accent --> <!ENTITY Uacute CDATA "Ú" -- capital U, acute accent --> <!ENTITY Ucirc CDATA "Û" -- capital U, circumflex accent --> <!ENTITY Uuml CDATA "Ü" -- capital U, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY Yacute CDATA "Ý" -- capital Y, acute accent --> <!ENTITY THORN CDATA "Þ" -- capital THORN, Icelandic --> <!ENTITY szlig CDATA "ß" -- small sharp s, German (sz ligature) --> <!ENTITY agrave CDATA "à" -- small a, grave accent --> <!ENTITY aacute CDATA "á" -- small a, acute accent --> <!ENTITY acirc CDATA "â" -- small a, circumflex accent --> <!ENTITY atilde CDATA "ã" -- small a, tilde --> <!ENTITY auml CDATA "ä" -- small a, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY aring CDATA "å" -- small a, ring --> <!ENTITY aelig CDATA "æ" -- small ae diphthong (ligature) --> <!ENTITY ccedil CDATA "ç" -- small c, cedilla --> <!ENTITY egrave CDATA "è" -- small e, grave accent --> <!ENTITY eacute CDATA "é" -- small e, acute accent --> <!ENTITY ecirc CDATA "ê" -- small e, circumflex accent --> <!ENTITY euml CDATA "ë" -- small e, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY igrave CDATA "ì" -- small i, grave accent --> <!ENTITY iacute CDATA "í" -- small i, acute accent --> <!ENTITY icirc CDATA "î" -- small i, circumflex accent --> <!ENTITY iuml CDATA "ï" -- small i, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY eth CDATA "ð" -- small eth, Icelandic --> <!ENTITY ntilde CDATA "ñ" -- small n, tilde --> <!ENTITY ograve CDATA "ò" -- small o, grave accent --> <!ENTITY oacute CDATA "ó" -- small o, acute accent --> <!ENTITY ocirc CDATA "ô" -- small o, circumflex accent --> <!ENTITY otilde CDATA "õ" -- small o, tilde --> <!ENTITY ouml CDATA "ö" -- small o, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY divide CDATA "÷" -- divide sign --> <!ENTITY oslash CDATA "ø" -- small o, slash --> <!ENTITY ugrave CDATA "ù" -- small u, grave accent --> <!ENTITY uacute CDATA "ú" -- small u, acute accent --> <!ENTITY ucirc CDATA "û" -- small u, circumflex accent --> <!ENTITY uuml CDATA "ü" -- small u, dieresis or umlaut mark --> <!ENTITY yacute CDATA "ý" -- small y, acute accent --> <!ENTITY thorn CDATA "þ" -- small thorn, Icelandic --> <!ENTITY yuml CDATA "ÿ" -- small y, dieresis or umlaut mark -->
Ak tento dokument prezerate na grafickom prezeraci, tak tabulka uvedena nizsie je platna (a spravna) iba pri nastavenom kodovani na Latin-1 !
Ako obrazok (gif) je dostupna tu.
kod/znak | kod/znak | kod/znak | kod/znak | kod/znak | kod/znak | kod/znak | kod/znak | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|