Algoritmy usporadúvania

 
Algoritmus
Vysvetlivky ku kurzu
Odkazy a zdroje
Algoritmus
V slovníku cudzích slov je možné nájsť nasledujúcu definíciu algoritmu:
ALGORITMUS (arab.) mat. presný a logicky jednoznačný predpis na vykonanie určitej sústavy operácií, pričom je určené aj poradie riešenia úloh daného typu, t.j. úloh, ktoré majú matematický model.

Algoritmus teda predstavuje presné pravidlo alebo konečnú množinu pravidiel, ktorá špecifikuje ako riešiť nejaký problém.
Algoritmus usporadúvania je algoritmus pre usporiadanie zoznamu (súboru) [11]

Vlastnosti algoritmov:
1.konečnosť - algoritmus vedie po konečnom počte krokov k výsledku
2.rezultatívnosť - algoritmus vedie k získaniu správneho výsledku
3.hromadnosť - algoritmus musí riešiť celú skupinu úloh pre rôzne vstupné údaje
4.determinizmus - v každom kroku musí byť jasné, čo sa má vykonať a akým nasledujúcim krokom má algoritmus pokračovať

Jeden problém môže byť vyriešený viacerými algoritmami s rôznou množinou inštrukcií v kratšom alebo dlhšom čase, s potrebou menej alebo viac pamäte. V súčasnej dobe sú algoritmy väčšinou implementované ako počítačové programy, avšak je možné ich implementovať aj do elektrických obvodov alebo strojov.
Analýza a štúdium algoritmov je ústredná disciplína počítačovej vedy.

Z histórie
Slovo algoritmus pochádza z latinského slova algorismus, ktoré bolo odvodené z mena perzského matematika Abu Ja'far Mohammed ibn Musa al-Khwarizmi (cca 780 - 845), ktorý bol autorom knihy "Rules of Restoration and Reduction", v ktorej predstavil algebru ľuďom na západe. Slovo algorism sa pôvodne vzťahovalo iba na používanie matematických operácii s použitím arabských číslic, ale postupne sa počas 18. storočia vyvinulo do slova algoritmus. Dnes toto slovo zahŕňa všetky procedúry pre riešenie problémov alebo vykonávanie úloh.
Prvým prípadom algoritmu napísaného pre počítač sa stali poznámky Ady Byron napísané v roku 1842, ktorá si týmto vyslúžila titul prvého programátora na svete.[12]