Zbierka esejí 2012
Home Home EN
"kvalita"
Lajčin Tomáš

Abstrakt. Definovať kvalitu v softvérovom projekte nie je jednoduché. V študentských projektoch sa jedná o náročný proces, ktorým sa zaoberá úvod eseje. Hlavnou myšlienkou tejto eseje je zamyslenie sa nad spôsobmi zvýšenia kvality v študentských softvérových projektoch. Zvýšenie kvality v študentských projektoch nie je triviálny problém. Dostávame sa do odlišného prostredia, kde neplatia klasické pravidlá pre kvalitu tak, ako vo veľkých komerčných softvérových projektoch. Zabezpečenie kvality v študentských projektoch pomocou štandardov pre kvalitu nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Študentské projekty sú menšieho rozsahu a vplýva na ne množstvo nových faktorov. V tejto eseji sa ďalej nachádzajú úvahy o merateľnosti kvality v softvérových projektoch, kde sa opäť objavujú štandardy. Záver eseje sa zaoberá vplyvom testovania softvérového projektu na jeho kvalitu.


Meliško Peter

Abstrakt. Testovanie je dôležitou súčasťou v procese vývoja softvéru. Akékoľvek podcenenie alebo zlé otestovanie produktu sa prejaví na výslednej kvalite s priamym dopadom na predajnosť produktu, čo následne môže ovplyvniť vzťah medzi jeho výrobcom a zákazníkom. Testovanie môžeme deliť podľa viacerých kritérií. Táto esej sa zameriava na delenie podľa zásahu človeka, teda na manuálne a automatické testovanie. Oba spôsoby so sebou prinášajú výhody aj nevýhody, tam kde má jeden zo spôsob silnejšie stránky, druhý ich má naopak slabšie. Manuálne a automatické testovanie na prvý pohľad vytvárajú protipóly, ale pri hlbšej analýze zisťujeme, že sa navzájom vo viacerých veciach prekrývajú a dopĺňajú. Použitie oboch spôsobov testovania dáva predpoklad dosiahnutia kvalitatívne najlepšieho výsledku s vedomím, že sme vynaložili maximálne úsilie pre pozitívne hodnotenie produktu zákazníkom.


Račev Marek

Abstrakt. S rozvojom informačných technológií a neustále rastúcim množstvom požiadaviek je čoraz náročnejšie vyvíjať kvalitný softvér. Mnohé programátorské tímy si na zabezpečenie kvality osvojujú agilné metódy vývoja softvéru. V tejto eseji sa zaoberám jednou z kľúčových praktík extrémneho programovania – testami riadeným vývojom. Základným princípom tohto prístupu je písanie automatizovaných testov pred vývojom samotného úžitkového kódu v malých rýchlych iteráciách. Hlavná otázka, ktorú sa snažím v eseji zodpovedať je, či testami riadený vývoj vplýva na kvalitu softvéru v zmysle kvality doručeného softvéru a internej kvality kódu. Špeciálnu pozornosť venujem výhodám a nevýhodám tohto prístupu a vhodnosti jeho použitia v závislosti od typu vyvíjaného projektu.


Tomlein Michal

Abstrakt. Otvorený softvér je dnes takmer všade. Je na väčšine serverov sveta a používajú ho milióny ľudí aj na svojich počítačoch. Darí sa ale predovšetkým takému otvorenému softvéru, ktorý pre svoju činnosť nepotrebuje grafické používateľské rozhranie, alebo je určený pre skúsených administrátorov a programátorov. To, čo však zatiaľ otvorený softvér svetu nepriniesol, je výraznejší zásah do spôsobu interakcie s počítačmi, výraznejší pokrok v použiteľnosti alebo inú inováciu, ktorá by navždy zmenila náš pohľad na výpočtovú techniku. Tieto vlastnosti sa nám spájajú skôr so zatvoreným softvérom, za ktorým stojí cieľavedomé vedenie s víziou, ako zlepšiť aktuálny stav. Stojí za ním tiež veľké množstvo dizajnérskej práce, pretože dizajn a funkcionalita nie sú oddeliteľné veci. V tejto eseji sa zaoberám otázkou do akej miery sa otvorenému softvéru podarilo posunúť stav informačných technológií dopredu, kde a prečo zaostal a pokúsim sa identifikovať príčiny tohto problému.


Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt