Zbierka esejí 2012
Home Home EN
"odhad"
Ivanec Peter

Abstrakt. Plánovanie je dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou každého projektu, nie len toho softvérového. Pri použití agilnej metodológie Scrum je plánovanie oveľa intenzívnejšie a kritickejšie než pri inom spôsobe vývoja softvéru. V jednotlivých šprintoch s niekoľkotýždňovým trvaním je potrebné plánovať a dodržať krátkodobé ciele stanovené pre ten-ktorý šprint. Pokiaľ má projekt skončiť úspechom, musí byť dobre rozplánovaný a musia byť dodržané všetky stanovené termíny. Čo to ale úspešný projekt je a kto rozhoduje o tom, či je daný projekt úspešný, alebo nie? Naplánovanie termínov úloh projektu však nestačí. Sú známe isté faktory agilného vývoja, ktorých súvislosť s úspešnými Scrum projektmi bola dokázaná. Preto je v eseji plánovanie opisované ako prostriedok, ktorý dá projektu potenciál úspešnosti. Je to ale všetko čo treba k zaručeniu úspechu? Stačí projekt iba naplánovať? Čo všetko musí plánovanie zahŕňať, aby sa na základe plánu dosiahol úspešný projekt?


Mäsiar Juraj

Abstrakt. Monitorovanie projektu sa ukázalo ako nevyhnutné pri vývoji každého väčšieho softvérového projektu, ktorý plánuje byť úspešne ukončený v dohodnutom termíne. Existuje však množstvo typov softvérových projektov, ktoré sa líšia svojim rozsahom, veľkosťou vývojového tímu, časovou zložitosťou atď. Aby bolo monitorovanie účinné a v konečnom dôsledku splnilo svoj cieľ, je nutné ho prispôsobiť špecifickým vlastnostiam projektu. Uvažovať teda o nejakom najlepšom spôsobe monitorovania aplikovateľnom na rôzne projekty je zbytočné. Čo ak by ale bolo možné definovať základné pravidlá, ktoré by sa dali použiť pri riešení rôznych typov projektov. V eseji sa pokúsim definovať takéto nevyhnutné pravidlá pre úspešné ukončenie softvérového projektu na základe niektorých používaných postupov monitorovania. Taktiež sa budem venovať problémom spojeným s monitorovaním a navrhnem ich možné riešenia.


Polakovič Patrik

Abstrakt. Akademické prostredie je vždy brané s rezervou. Študenti sa stavajú k svojim povinnostiam tak, aby dokázali dosiahnuť požadovaný cieľ. A preto i nádejné a kvalitne rozpracované študentské projekty často končia neúspešne alebo nedokončené. Jednou z príčin je aj slabé rozplánovanie úloh spočívajúcich v nedostatočnej sebakontrole, respektíve kontrole zo strany iných členov v projektovom tíme. V praxi softvérových projektov tento problém rieši manažment monitorovania, ktorý dohliada na postup v procese tvorby projektu. V študentskom prostredí je však niekedy problém integrovať manažment monitorovania z časových príčin alebo z nedostatku ľudských zdrojov. Táto esej sa pokúsi odhaliť, či je možné vytvoriť manažment monitorovania v študentskom tíme. Čo si treba všímať pri realizácií metód slúžiacich pre monitorovanie projektov a aké problémy treba očakávať pri integrácii konkrétnej monitorovacej metódy do prostredia študentského projektového tímu.


Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt