Zbierka esejí 2012
Home Home EN
Skupina 6
Cádrik Michal

Abstrakt. Dokumentácia sa nachádza všade okolo nás a v každom procese ľudskej činnosti. Inak tomu nie je ani v procese tvorby softvéru. Je nevyhnutnosťou, ktorú si proces žiada vďaka svojej komplexnosti. Písaná dokumentácia bola v priebehu doplnená o grafické prvky v podobe UML diagramov, ktoré sú názornejšie a lepšie čitateľné. V budúcnosti by mohlo UML úplne nahradiť písanú dokumentáciu. Či je možné, aby sa tak stalo je otázne a diskutujeme o tom v tejto eseji. Silným argumentom pre UML je tiež jeho vykonávateľná súčasť xUML, ktorá tvorí základ pre modelom riadený vývoj a výrazne uľahčuje prácu vývojárom, keďže ten rozmýšľa len nad procesom vykonania a nie nad implementačnými detailami.


Červeňák Matej

Abstrakt. Esej je zameraná na monitorovanie softvérových projektov. Nastoľuje problematiku spojenú s vývojom softvéru a navrhuje jej riešenia. Vyzdvihuje potrebu monitorovania softvéru pre zvýšenie kvality pri vývoji. Uvádza konkrétnu možnosť metódy monitorovania, a to pomocou softvérových agentov. Pojednáva o kvalite tejto techniky a predkladá výhody a nevýhody jej využitia. Hlavným bodom eseje je porovnanie softvérových agentov s ľuďmi. Ide o porovnanie ich vlastností a následne ich odôvodnenie. Odôvodňuje situácie, kedy je výhodné použitie softvérových agentov a ako treba týchto agentov riadiť. Na druhej strane hovorí aj o opačnej situácii, a to o nevýhodách softvérových agentov, kedy uprednostňuje ako hlavného aktéra človeka. Tým je manažér monitorovania.


Čorej Tomáš

Abstrakt. Elektronizácia distribúcie softvéru mení podstatne naše životy pretože sa vďaka mobilným platformám bezprostredne dotýka našich životov. Integrácia s rôznymi platobnými systémami a obrovský vzrast obľuby týchto platforiem otvára efektívne možnosti spoplatňovania či už multimediálnemu obsahu alebo softvéru. V dobe keď je možné si zo svojho elektronického obchodu za pár centov kúpiť softvér či už na zábavu alebo prácu jedným kliknutím, otvára sa teda otázka, aký vplyv má rozšírenie týchto platform na používateľov a ich tendencie získavať softvér nelegálnou cestou


Detko Martin

Abstrakt. V tejto práci sa snažím nájsť príčiny nekvalitných študentských projektov a možnosti zlepšenia ich kvality. Jedným zo spôsobov zlepšenia kvality, ktoré opisujem v tejto práci je testovanie pomocou akceptačných testov. Rozoberám možnosť zverejnenia akceptačných testov pre študentov a následné spôsoby hodnotenia. Okrem toho sa snažím rozlíšiť situáciu malých zadaní, kde je nutné iba implementovať jednoduchý algoritmus, od väčších projektov, kde je nutné robiť návrh. Ďalšou možnosťou, ako zlepšiť kvalitu je zmeniť spôsob vývoja. Konkrétne rozoberám vývoj riadený testami. V tomto prípade opisujem dôvody, prečo je dobré použiť tento druh vývoja oproti klasickým prístupom a nájsť možné problémy pri jeho použití. V závere sa snažím zhrnúť dôvody, prečo študentom poskytnúť hotové testy a kedy sa ich skôr snažiť donútiť tvoriť svoje vlastné.


Kvitkovič Matej

Abstrakt. Táto esej sa zaoberá porovnaním nástrojov na manažment verzií. Existujú dve hlavné architektúry, ktoré tieto systémy implementujú – centralizovaná a distribuovaná architektúra. Pre každú z nich existujú vyspelé nástroje, ktoré majú rôzne vlastnosti a poskytujú rôzne funkcie. Esej porovnáva vlastnosti nástrojov oboch architektúr, uvádza tiež históriu ich používania a aktuálny stav. Hlavnými referenčnými nástrojmi sú Subversion a Git. Následne uvažuje ich použitie v malom softvérovom projekte. Zdôvodňuje voľbu distribuovaného nástroja pre tímový projekte – Digitálne divadlo. Po zvážení potrieb tímu určuje, ako hlavnú a rozhodujúcu výhodu najmä flexibitu vývoja, ktorú distribuované nástroje poskytujú a tým šetria používateľom systému čas a tým aj ďalšie prostriedky.


Lezo Andrej

Abstrakt. V nasledujúcich častiach som podal akýsi vyšší pohľad na Riskit metódu a snažil som sa na základe štúdií a dostupných matérialov zdvôvodniť, či môže pomôcť pri riadení rizík. Jej hlavnými vlastnosťami sú štruktúrovanosť a komplexnosť. Skladá sa z vicaerých krokov, ktoré sú však viac alebo menej diskutabilné a nie vždy nás musia priviesť k želanému výsledku. Samozrejme je dôležité ako správne a vhodne budeme túto metódu používať. Prílišná námaha venovaná každému kroku metódy je aj hlavným dôvodom, prečo jej využiteľnosť dokáže byť ocenená len vo veľkých podnikoch.


Mačuga Peter

Abstrakt. Esej ponúka subjektívny názor na techniku odhadovania resp. plánovania projektu- analýza vytvorenej hodnoty pomocou bodov prípadov použitia. Samotná technika je načrtnutá iba v hrubých obrysoch, na jej vysvetlenie je nepostačujúca. Eseji dominuje autorov negatívny pohľad na túto metódu podporený faktami, osobnými skúsenosťami a jeho subjektívnym názorom. Esej analyzuje a postupne vyvracia, prípadne nachádza alternatívy ku kladným stránkam tejto techniky. Dokazuje, že vždy ešte záleží na ľuďoch, na ich skúsenostiach a pocitoch pri plánovaní (monitorovaní), nie je ich možné nahradiť žiadnymi vzorcami, postupmi.


Mihalik Matej

Abstrakt. Metóda kritickej cesty je v súčastnosti veľmi rozšírenou a populárnou metódou používanou pri plánovaní nielen softvérových projektov. Čitateľ, ktorý však nemá dokonalý prehľad v oblasti plánovania projektov často nemusí vedieť, ktorú metódu plánovnaia si pre svoj projekt zvoliť. A práve pre takýchto čitateľov je táto esej určená, nakoľko sa bližšie pozrieme na metódu kritickej cesty a jej využitie v praxi a pokúsime sa odpovedať na otázky, prečo by sme mali zvážiť použitie tejto metódy, a kedy je to pre nás skutočne výhodné, a kedy naopak menej. Opíšeme si rôzne jej vlastnosti a následne zhrnieme a porovnáme výhody či nevýhody ktoré nám táto metóda plánovania ponúka. Nakoniec rozoberieme vhodnosť využitia tejto metódy pre rôzne druhy projektov z hľadiska veľkosti a zvoleného vývojového modela projektu.


Neslušanová Lenka

Abstrakt. Plánovanie si možno bežní ľudia vedia predstaviť ako zápisníček, kde si možno písať dôležité dátumy, alebo ako pripomienky v mobiloch, ktoré zapípajú v dôležitý okamih. Ten istý pojem však zahŕňa aj zložité procesy udržiavajúce poriadok a kontrolu nad obrovskými IT spoločnosťami všade po svete. Nie každý z nás sa možno v živote dostane do organizácie takej veľkosti, ale plánovanie je dôležitým prvkom každého podniku a v istej forme ho denne využívame aj v bežnom živote. Hlavná myšlienka eseje je zameraná na vybrané faktory, vplývajúce na plánovanie a na ich rozdielne pôsobenie v agilnom vývoji a vo vodopádovom modeli. Úvahou sa chcem pokúsiť poukázať na to, aké výhody môže mať jeden prístup voči druhému pri vysporiadavaní sa s týmito faktormi, prípadne na ktoré z nich by sa jednotlivé prístupy mali zamerať viac či menej.


Račev Marek

Abstrakt. S rozvojom informačných technológií a neustále rastúcim množstvom požiadaviek je čoraz náročnejšie vyvíjať kvalitný softvér. Mnohé programátorské tímy si na zabezpečenie kvality osvojujú agilné metódy vývoja softvéru. V tejto eseji sa zaoberám jednou z kľúčových praktík extrémneho programovania – testami riadeným vývojom. Základným princípom tohto prístupu je písanie automatizovaných testov pred vývojom samotného úžitkového kódu v malých rýchlych iteráciách. Hlavná otázka, ktorú sa snažím v eseji zodpovedať je, či testami riadený vývoj vplýva na kvalitu softvéru v zmysle kvality doručeného softvéru a internej kvality kódu. Špeciálnu pozornosť venujem výhodám a nevýhodám tohto prístupu a vhodnosti jeho použitia v závislosti od typu vyvíjaného projektu.


Ševcech Jakub

Abstrakt. Veľký podiel na úspešnosti každého projektu má prístup ku komunikácií s ľuďmi. Na to, aby váš produkt ľudia používali, je potrebné ich zaujať a presvedčiť ich o tom, že ten váš je ten pravý. Pri open-source projektoch má komunikácia s používateľmi aj iný rozmer. Snažíme sa vytvoriť komunitu okolo nášho projektu, ktorá by nielen požívala náš produkt, ale by k nemu aj prispievala a snažila sa ho vylepšovať. V eseji opisujem prostriedky na nadviazanie „vzťahu“ s používateľom a udržanie komunity, ale aj návod ako tieto prostriedky používať pre motivovanie ľudí pre zapojenie sa do projektu.


Slotík Igor

Abstrakt. Pri vytváraní softvérového produktu, hlavne na začiatku jeho životného cyklu je veľká potreba komunikácie. Implementácia by sa ani poriadne nezačala, keby každý vývojár nevedel, čo má vyvíjať, do ktorých súčiastok môže zasahovať, kde a ako má ukladať zmeny vyvíjaného produktu, kto je jeho nadriadení. Nedostatok komunikácie a organizácie sa vráti v podobe konfliktných zásahov do zdrojových kódov, zmenami technológií, neschopnosťou dodržať kontrolné termíny, prípadne celkovým neúspechom vývoja softvérového produktu. Potreba komunikácie je o to citeľnejšia pri distribuovanom vývoji. Ak distribuované tímy majú od začiatku problém dohodnúť sa na dôležitých otázkach, vývoj softvérového produktu je ohrozený. V eseji sa chcem zamyslieť nad tým, kedy a či vôbec sa oplatí prácu distribuovať a ak áno, aké metódy a prístupy riešia komunikačný problém distribuovaného vývoja.


Žilinčík Michal

Abstrakt. Esej objasňuje podstatu konfliktu, jeho možné následky a najčastejšie a najdôležitejšie dôvody jeho vzniku. V tejto súvislosti hovorí esej o pude k napĺňaniu svojich potrieb a strachu zo straty istôt. Aj keď konflikt vo svojej povahe nie je ani negatívny, ani pozitívny, esej sa zameriava aj na možnosti, ako mu predchádzať. V súvislosti s dôvodmi vzniku konflitných situácií zdôrazňuje význam správnej komunikácie a aktívneho počúvania. Tým sa pomáha odstraňovať neistota a strach plynúci z nej. V eseji kladiem dôraz na možnosti prevencie voči konfliktnej atmosfére v tímoch. Okrem jasného vyjadrovania a aktívneho počúvania tam patrí aj množstvo manažérských a organizačných akcií. Esej spomína a opisuje napríklad informovanie podriadených o aktuálnych cieľoch a smerovaní spoločnosti či tímu a vytvorenie a aktualizovanie písomných metodík.


Left Separator
monitorovanie softvérový projekt metriky funkčné body plán plánovanie softvérový produkt manažment rizík vývoj riadený testami chyba efektívna komunikácia softvérové metriky vývoj softvéru tím problémy vývoj kvalita softvéru manažment podpory vývoja extrémne programovanie párové programovanie Scrum komunikácia vzťahy kontrola progres subversion git metóda kritickej cesty plánovanie projektu odhad agilný vývoj riziká motivácia zber požiadaviek testovanie body prípadov použitia podporné nástroje podporné prostriedky outsourcing veľkosť tímu odhadovanie manažment verzií kvalita spolupráca riziko dokumentácia projekt softvér verziovanie konflikt